Powieść, którą się po prostu dobrze czyta.

13 października 2018

Trylogia „Kroniki Saltamontes” to trzy wciągające i mocno europejskie powieści napisane współczesnym językiem.
To tysiąc dwieście stron pozytywnego i bardzo aktualnego przesłania dla współczesnej młodzieży – ubranego w przygodę. Trylogia mówi o tym, że bez względu na pochodzenie, kolor skóry, wyznawaną religię (lub jej brak), naszym obowiązkiem jest szanować innych. Że dzielenie na „my – oni” doprowadza do wojen, które są wstydem ludzkości, a przyszłość, której pragną nasze dzieci, to spojrzenie na człowieka z troską, jako na mieszkańca planety Ziemi, której wszyscy powinniśmy być gospodarzami.
Akcja trylogii tocząca się pomiędzy 1945 a 2015 rokiem zaskakuje i wzrusza, ale i pokazuje, że najlepszą drogą jest odnajdywanie tego co nas łączy, a nie skupianie się na tym co dzieli. Główni bohaterowie powieści to ludzie z różnych krajów, których losy świata i własna ciekawość zmusiły do podróży po Europie, choć wątki powieści zahaczają również o starożytną Persję oraz Ameryki. Elementy magii znajdujące się w trylogii zmuszają do myślenia i wyciągania wniosków z przeszłości oraz do odważnego, nowatorskiego spojrzenia w przyszłość. Bractwo Saltamontes opisane w książce uzmysławia, że coś z tym światem jest nie tak, jeśli mimo dużego postępu cywilizacji w wielu miejscach na Ziemi giną ludzie z rąk innego człowieka. Wielowymiarowa trylogia jednak nie opowiada de facto o wojnie, a w swych kolejnych warstwach istniejących poza głównymi wątkami zadaje pytanie: dokąd zmierza ludzkość? Głowni bohaterowie, którzy stworzyli międzynarodową szczęśliwą rodzinę utwierdzają w przekonaniu, że ktoś pochodzący z innego kraju może być również bliski naszemu sercu i nie trzeba w związku z tym tracić własnej tożsamości.
Powieść podkreśla, że warto walczyć o swoje marzenia. Że nie można poddawać się złu i tyranii. Że to od nas (oraz od tego jak wychowamy nasze dzieci) zależy przyszłość świata.
To pełna ciepła, trzymająca w napięciu trylogia, która łączy pokolenia. To przygoda, od której trudno się oderwać bez głębokich przemyśleń na temat przyszłości planety i jej mieszkańców. A przy okazji, jest to powieść, którą się po prostu dobrze czyta.